667 663 233 biuro@openmindschool.pl Zaloguj się

Blog

Kim był Joseph Pilates?

Lata Młodzieńcze

Historia życia Josepha Pilatesa rozpoczęła się w roku 1880 w Niemczech. Pilates przez pierwsze lata życia był dzieckiem bardzo chorowitym, cierpiał na astmę, alergie, reumatyczną grypę i krzywicę. Te choroby popchnęły go do poszukiwania metody, która pomogłaby mu osiągnąć fizyczną doskonałość. Jako nastolatek Joseph interesował się kulturystyką, jazdą na nartach, nurkowaniem oraz gimnastyką. Już w wieku 14 lat prezentował fantastyczną sylwetkę, którą zresztą utrzymał aż do bardzo zaawansowanego wieku. Kiedy w 1912 roku przeprowadził się do Anglii zajął się boksem, występował w cyrku a także był trenerem samoobrony.

Narodziny metody Pilates

Podczas pierwszej wojny światowej internowano go do Niemiec, a później na wyspę Man, gdzie pracował, jako pielęgniarz i trenował innych internowanych. Już wtedy Pilates wprowadzał ćwiczenia ze sprężynami przymocowanymi do łóżek szpitalnych, dzięki czemu nawet chorzy, którzy nie mogli wstać, byli poddawani rehabilitacji i ćwiczeniom. Pilates starał się także opracować metodę ćwiczeń, która pozwoliłaby jemu i jego towarzyszom utrzymać perfekcyjną formę fizyczną. Czerpał inspiracje z wielu dziedzin między innymi studiował metody ćwiczeń z Dalekiego Wschodu. Wtedy też powstały początkowe zarysy ćwiczeń, które dziś znamy pod hasłem Pilates Matwork.

Pierwsze studio Pilates, Nowy York

Po wojnie Pilates wyemigrował do Ameryki. Podczas podróży statkiem poznał kobietę- Klarę, która jak się okazało później została jego żoną. Razem z żoną otworzyli studio na Piątej Alei, gdzie Pilates nauczał swojej rewolucyjnej nowej metody. Już po pewnym czasie wszyscy tancerze w Nowym Jorku potulnie poddawali się ożywionym i porywającym poleceniom Josepha Pilatesa. Jego klientami byli najbardziej znani tancerze ówczesnych czasów a co więcej Pilates został poproszony o to aby uczył baleriny w nowojorskim City Ballet. Jego metoda pozwalała sportowcom nie tylko na powrót po kontuzjach do pełnej formy ale także na jej utrzymanie na niespodziewanie wysokim poziomie. Joseph nie pozwalał nikomu uczyć swej techniki, pomimo, że sam nauczał bardzo niechlujnie i niedbale. Ubierał się w strój kąpielowy, palił cygaro, popijał piwo, a zajęcia prowadził pomagając sobie dużym patykiem. Jego żona Klara zajmowała się szkoleniem innych nauczycieli- i tak wykształceni zostali spadkobiercy metody Pilates. Joseph Pilates zmarł w 1967 roku w wieku 87 lat.

Dziedzictwo Pilatesa

Metoda Pilatesa szybko zdobyła popularność nie tylko w Niemczech, ale także w USA, najpierw wśród tancerzy, a później w latach 70 wśród zwykłych ludzi. W obecnych czasach jest już zjawiskiem ogólnoświatowym. Metoda Pilates taką jaką nauczał Joseph nazywana jest Pilatesem Klasycznym. Dziś dzięki wielu latom badań i odkryć w dziedzinie anatomii i fizjologii człowieka, wiemy, że niektóre z ćwiczeń w takiej formie w jakiej wykonywał je sam Pilates nie są w pełni terapeutyczne dla poszczególnych przypadków, z którymi stykamy się na co dzień w praktyce instruktorskiej, dlatego metoda Pilates, którą znamy dziś różni się od metody oryginalnej. Z nowoczesnej metody Pilates korzystają dziś między innymi fizjoterapeuci, terapeuci manualni, osteopaci a także wplatają ją do swoich ćwiczeń instruktorzy wielu innych technik pracy z ciałem.

SZKOLENIA
Open Mind School Figurska Spółka Jawna

+48 667 663 233
biuro@openmindschool.pl

STUDIO PILATES SZCZECIN
Open Mind Pilates Studio&School Aneta Figurska

+48 667 663 233
biuro@openmindschool.pl

KALENDARZ SZKOLEŃ