BLOG

8 zasad metody Pilates

Pilates… a co to jest?

Choć Pilates znany jest na całym świecie od wielu lat, wciąż wiele osób posiada na jego temat błędne wyobrażenie. W masowej świadomości funkcjonuje on pod wieloma wyznacznikami, które czasem dają niepełny obraz tej wszechstronnej metody. Czym w takim razie jest ten “tajemniczy” Pilates?

Zasady metody Pilates

Przede wszystkim metodę Pilatesa cechuje to, że w jego praktyce należy przestrzegać ośmiu fundamentalnych zasad, które definiują czym jest Pilates i dlaczego ta forma pracy z ciałem jest tak wyjątkowa. Te zasady to koncentracja, oddech, środkowanie, kontrola, precyzja, ciągły ruch, zrównoważony rozwój mięśni i rutyna. Co to oznacza?

Koncentracja

To skupienie uwagi na tym co robimy. Bez koncentracji w ćwiczeniu gubimy formę i jego cel. W ćwiczeniach Pilates każdy ruch jest procesem myślowym, podlegającym ścisłej kontroli umysłu. Ćwiczenia te nazywamy body&mind czyli 100% koncentracji na danej czynności ruchowej.

Oddech

Jest połączeniem ciała i umysłu. Oddech pozwala nam lepiej skupić się nad tym, co robimy i jak dane ćwiczenie jest odczuwane w naszym ciele. Oddech nadaje rytm ćwiczeniom. W Pilatesie oddech towarzyszy każdemu ćwiczeniu, a poprzez to wspomaga utrzymanie skupienia na danym ćwiczeniu, poprawia wymianę tlenową w komórkach i zwiększa pojemność płuc.

Środkowanie

W Pilatesie każdy ruch rozpoczyna się od środka na zewnątrz, tzn. najpierw napinamy mięśnie stabilizujące, a następnie mięśnie zapoczątkowujące ruch. Ćwiczenia Pilates to ćwiczenia funkcjonalne a zatem takie, które pomagają i uczą nasze ciało jak poprawnie wykonywać codzienne ruchy- oznacza to, że wzmacniane są także mięśnie globalne ale przede wszystkich Focus jest na mięśnie głębokie, które pozwalają na zachowanie stabilizacji i liniowości ciała.

Kontrola

To zrozumienie oraz utrzymanie odpowiedniego ułożenia ciała i formy ruchu w trakcie  całego ćwiczenia. W  każdym ćwiczeniu Pilates angażujemy umysł do kontroli ruchu. Wzmacniamy mięśnie ciała opierając się na zasadzie: im wolniejszy ruch tym większa wytrzymałość mięśniowa. Utrzymując kontrolę ruchu stale podnosimy poprzeczkę, rzucamy wyzwanie nie tracąc jednocześnie jakości ruchu.

Precyzja

Jest efektem powtarzania w pełni świadomego, kontrolowanego ruchu. Wpływa na umiejętność opanowania i przyswojenia sobie prawidłowej techniki ćwiczeń a przez to wytworzenia prawidłowych wzorców ruchowych. Niezbędnym czynnikiem jest tu czas, czyli powtarzalność ćwiczenia i ruchu oraz kontrola ruchu.

Ciągły ruch

Ćwiczenia Pilates wykonywane są w ruchu, natomiast nie jest obojętna technika wykonania tego ruchu. Omówiliśmy już zasady mówiące o tym, że każdy element powinien być precyzyjny i w pełni kontrolowany. Ruch w Pilatesie powinien być ciągły i płynny. W ciele ludzkim każda poruszająca się część ciała porusza się oddziałując na inne.

Zrównoważony rozwój mięśni

Każdy z nas posiada w swoim ciele unikatowe mocne i słabe strony, dysharmonie mięśniowe lub napięcia. Tylko dzięki wzmocnieniu osłabionych mięśni oraz rozluźnieniu nadmiernie napiętych możliwe jest uzyskanie zrównoważonego rozwoju mięśni, tak aby nasze ciało potrafiło pracować w zgodzie z każdą jego częścią a nie jej kosztem. Dlatego też Pilates potocznie określą się metodą „od rehabilitacji do akrobacji”, ponieważ poprzez świadomą prace nad ciałem nad jego słabościami, nad dysharmonią ruchu, możemy nie tylko umożliwić sobie prawidłowe funkcjonowanie w życiu ale także jest to metoda, która wspomoże nas jako sportowców w uzyskiwaniu jeszcze lepszej formy i utrzymaniu jej na długie lata.

Rutyna

Ćwiczenia Pilates polegają na świadomym, skoncentrowanym ruchu, przy zachowaniu liniowości i anatomicznie poprawnego ustawienia ciała. Ruch jest płynny i funkcjonalny. Ilość powtórzeń i częstotliwość wykonywania ruchu prowadzi do wzrostu siły, umiejętności i możliwości.

”Po dziesięciu sesjach poczujesz różnicę,
po dwudziestu sesjach zobaczysz różnicę,

po trzydziestu sesjach będziesz mieć całkiem nowe ciało”
J.Pilates

Pilates Studio Szczecin
Pilates School - Szczecin, Warszawa, Gdańsk
OM Therapy School Szczecin, Warszawa

+48 667 663 233
biuro@openmindschool.pl

OM Therapy School- Gdańsk

+48 784610313
gdansk@openmindschool.pl