BLOG

Korzyści z praktykowania Pilates

System ćwiczeń Pilates skupia się na edukacji świadomości ciała. W ostatnim wpisie dowiedzieliście się jak wiele czynników i zasad składa się na poprawne wykonanie ćwiczenia ruchowego podczas treningu Pilatesowego. Poprzez skoordynowanie oddechu oraz pełną kontrolę nerwowo-mięśniową, możemy uzyskać w pełni kontrolowany i efektywny, a co najważniejsze funkcjonalny ruch. Ćwiczenia wykonywane pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, którzy poprzez swoją wiedzę oraz doświadczenie są w stanie określić indywidualne możliwości i potrzeby ćwiczącego, są bezpieczne dla każdego. Poprzez dobór odpowiednich modyfikacji ćwiczeń możemy pracować zarówno w obszarze rehabilitacji jak i sportu. Jednak jakie konkretnie korzyści płyną z praktykowania Pilates?

1.Prawidłowa postawa ciała

Pilates kształtuje prawidłową postawę poprzez zwiększenie świadomości ciała i wyrobienie prawidłowych wzorców ruchowych. Regularne praktykowanie ćwiczeń Pilates rozwija propriocepcję, czyli czucie głębokie dzięki czemu potrafimy bez zastanawiania się  ułożyć prawidłowo poszczególne części ciała względem siebie w przestrzeni. Prawidłową postawę porównuje się do  konstrukcji samonośnej, która nie wymaga podtrzymywania jej żadnymi linami czy podporami.  W odniesieniu do ciała prawidłowa postawa jest postawą swobodną, w której  poszczególne części ciała są ułożone prawidłowo. Przy czym dla jej utrzymania  w całym systemie mięśniowo-powięziowo-stawowym nie pojawiają się żadne dodatkowe napięcia ani przeciążenia.

2.Wysmuklenie sylwetki

Ćwiczenia Pilates aktywizują nie tylko mięśnie głębokie ale  wszystkie struktury mięśniowo-powięziowe w związku z czym wpływają na kształtowanie całego ciała. Co ważne większość ćwiczeń wykonywanych jest z użyciem własnego ciała lub z niewielkim obciążeniem, stawy pracują w pełnym zakresie a mięśnie na tzw. „wydłużeniu”. Specyfika ćwiczeń Pilates oraz sposób ich nauczania i praktykowania nie powoduje więc nadmiernego przyrostu masy mięśniowej lecz sprzyja zwiększeniu siły i elastyczności mięśni oraz wysmukleniu całej sylwetki.

3.Wzmocnienie mięśni głębokich w celu stabilizacji kompleksu lędźwiowo-miednicznego oraz zapobiegania bólom kręgosłupa.

To co wyróżnia metodę Pilates na tle innych technik to koncentracja na aktywizacji mięśni głębokich przed wykonaniem jakiegokolwiek ruchu czy ćwiczenia. Ma to zbawienny wpływ na pozbycie się  dolegliwości bólowych kręgosłupa i stanowi najlepszą profilaktykę prozdrowotną.

4.Uwalnianie napięć z ciała spowodowanych złą postawą oraz przeciążeniami związanymi z wykonywaniem pracy zawodowej.

Zaletą i mądrością metody Pilates jest to, że jej celem jest harmonijny rozwój mięśni. Dzięki aktywizacji mięśni nieaktywnych dotąd w ciele i z drugiej strony uwalnianiu napięć i rozluźnianiu tych grup mięśniowych, których napięcie jest zbyt duże możemy wyrównywać dysharmonie mięśniowe i zapobiegać wielu dolegliwościom bólowym.


5.Poprawa siły i elastyczności mięśni oraz koordynacji ruchowej i sprawności ogólnej.

System ćwiczeń Pilates wpływa  na poprawę siły mięśni, mobilizacji stawów, uwalnianie napiętych struktur, poprawę elastyczności mięśni i powięzi. Ponadto, ćwiczenia te wykonywane zgodnie z zasadą: od prostych do bardziej złożonych, od tych wykonywanych w jednej płaszczyźnie do wielopłaszczyznowych, od angażujących jedną czy kilka po wiele grup mięśniowych stają się w efekcie zgodnie z zasadą płynności: płynnym, funkcjonalnym ruchem kształtującym koordynację nerwowo-mięśniową oraz ogólną sprawność ruchową.


6.Zapobieganie osteoporozie, poprawa kondycji stawów, ścięgien i więzadeł.

Aktywność fizyczna ukierunkowana na poprawę siły mięśniowej, obciążając kości zwiększa ich gęstość, dzięki czemu zapobiega rozwojowi osteoporozy. Technika Pilates dzięki zastosowaniu różnorodnego sprzętu jak: taśmy, heavy ball, magic circles, system lin i sprężyn w maszynach: reformer, cadillac, wunda chair, również stanowi profilaktykę osteoporozy. Ponadto wiele ćwiczeń skupia się na mobilizacji stawów z jednej strony a z drugiej na ich stabilizacji poprawiając dzięki temu ogólny stan stawów, ścięgien i więzadeł.

7.Pomoc przyszłym mamom w utrzymaniu sprawności podczas ciąży oraz przygotowanie ich do szybkiego powrotu do formy po urodzeniu dziecka.

Ćwiczenia Pilates poprzez swoją funkcjonalną formę, a także pracę na mięśniach głębokich ze szczególnym uwzględnieniem mięśni dna miednicy są niezastąpione w czasie ciąży. Przygotowują kobiece ciało do porodu,  natomiast po urodzeniu dziecka zapewniają szybki powrót do formy.

8.Szerokie zastosowanie w różnych dyscyplinach sportu i rekreacji jak: golf, tenis, narciarstwo, pływanie, kolarstwo, taniec, jazda konna, piłka nożna itd.

Wielu zawodowych sportowców między innymi Cristiano Ronaldo, Gareth Bale czy Tom Daley wplata do swojego treningu metodę Pilates, aby utrzymać się w szczytowej formie. Pilates zapewnia sportowcom skupienie na innych grupach mięśniowych, innych strukturach ciała niż te, które jako podstawowe są angażowane w czasie specjalistycznej aktywności sportowej. Wiele dyscyplin sportowych powoduje różne dysharmonie mięśniowe, które dzięki ćwiczeniom Pilates, stosowanym jako doskonała technika uzupełniająca, mogą zostać zniwelowane.

9.Poprawa samopoczucia, aktywne odprężenie.

Pilates wymagania skupienia i koncentracji na oddechu. Dzięki temu poprawia się jakość oddechu, co wpływa nie tylko na efektywniejszą pracę ale też szybszą regenerację organizmu po wysiłku. „Oddech to życie”, a uświadomiony i pełny- poprawia jakość życia zapewniając aktywne odprężenie i relaks.

 

Pilates Studio Szczecin
Pilates School - Szczecin, Warszawa, Gdańsk
OM Therapy School Szczecin, Warszawa

+48 667 663 233
biuro@openmindschool.pl

OM Therapy School- Gdańsk

+48 784610313
gdansk@openmindschool.pl