BLOG

Powięź w terapeutycznej pracy z ciałem

Powięź jest tkanką łączną, otaczającą mięśnie, kości, stawy, nerwy oraz wszystkie narządy wewnętrzne. Tworzy siatkę, która jak trójwymiarowy kombinezon nadaje kształt ciału, decyduje o jego elastyczności i jakości ruchu a więc i sprawności.

Powięź traci swoją elastyczność i sprężystość z różnych powodów. Są nimi: wiek (ponieważ zmniejsza się produkcja kolagenu), kontuzje, urazy, zły trening oraz stres i negatywne emocje. Poprzez prawidłowe i systematyczne rozluźnianie powięzi nawadniamy ją, zapobiegając sztywności oraz bólom mięśniowym.

SMR (z ang. “self myofascial release”) – auto rozluźnienie między powięziowe, jest efektywną techniką rozluźniania napięcia i zrostów w mięśniach, a także w otaczających je powięziach. Wykorzystuje się do tego rolki, wałki i piłeczki rożnego kształtu, wielkości i twardości. Dzięki SMR można dokładnie wyczuć, która część ciała potrzebuje najwięcej uwagi. Dawne kontuzje, przeciążenia, stany zapalne są często przyczyną twardnienia, bliznowacenia i sztywności, ograniczając ruchomość i ślizg tkanek miedzy sobą.

Poprzez automasaż następuje nawilżenie powięzi i jej stymulacja. Elastyczna i dobrze nawodniona powięź jak nasączona wodą gąbka po skręceniu jej zgnieceniu czy rozciągnięciu wraca do swojego kształtu.

Nawodniona powieź to taka, w której włókna tkanki łącznej a w nich związki chemiczne z grupy polisacharydów zwane glikozoaminoglikanami (GAG) nie sklejają się tylko ślizgają się między sobą.

Pilates, terapia, joga w ujęciu powięziowym to zagadnienia, które zawsze są obecne na szkoleniach w Open Mind School.

autorka artykułu: Aneta Figurska

Open Mind Pilates Studio&School

+48 667 663 233
biuro@openmindschool.pl


KALENDARZ SZKOLEŃ